You are currently viewing Toga dla prokuratora

Toga dla prokuratora

Każdy z prawników, który występuje na Sali sądowej musi występować w odpowiednim, służbowym stroju. To nie tylko musi być strój oficjalny, formalny. To musi być strój bardzo konkretnie określony, bardzo konkretnie opisany i bardzo konkretnie skrojony i wykonany. To nie tylko ma być strój schludny i estetyczny czy elegancki. To przede wszystkim musi być strój formalny, spełniający wymogi określone w bardzo szczegółowych przepisach prawa.

Coto za strój? Otóż, jesttotoga prawnicza. Togi prawnicze obowiązują wszystkich, którzy występują na Sali sądowej, chodź nie tylko. Również radcy prawni mają określone dla siebietogi prawnicze. Jednakże, najczęściej występującymi w nich osobami są jednak adwokaci, sędziowie i prokuratorzy. Dlatego właśnie oni, bo jestto strój, który wymagany jest podczas określonych procedurami wystąpień, jak na przykład właśnie na Sali sądowe.
Jak wygląda takatoga prawnicza, jakie powinna spełniać wymogi i jakie powinna mieć wymiary i czym odznacza siętoga prokuratorska? Za chwilę się temu przyjrzymy i przeanalizujemy wszystkie poszczególne jej elementy. Otóż,toga w całości musi mieć kolor czarny. Musi sięgać przed kostki. To swego rodzaju suknia, która sięga od góry aż do kostek właśnie. To strój rozszerzany. Materiał, z jakiego powinna zostać wykonanatoga powinien być wełniany lub co najmniej wełnopodobny. Dalej, rękawy, powinny być proste, lekko rozszerzane o dużej średnicy przy dłoni. Również oczywiście czarne. Dalej, kołnierz. Kołnierz wtodze powinien być okrągły, ale gładko wyłożony. Powinien być tez odpowiednio obszyty lamówką. Ta lamówka zaś powinna być w kolorze czerwonym, gdyż jestto kolor ustawowo przypisany właśnie dla prokuratorów. I na koniec żabot. Pod szyją znajduje się żabot, również bardzo szczegółowo określony w przepisach.

Żabot, podobnie, jak lamówka musi być w kolorze czerwonym, żeby jasno pokazywać z jakim rodzajem prawnika mamy do czynienia, że jestto właśnie prokurator, a nie jakiś inny prawnik. Ato jest zasadniczym celem stosowania kolorów wtogach.