You are currently viewing Usuwanie zanieczyszczeń z kanałów wentylacyjnych

Usuwanie zanieczyszczeń z kanałów wentylacyjnych

W każdym budynku mieszkalnym i nie mieszkalnym znajdują się kanały wentylacyjne. Jest to konieczny element konstrukcyjny, który przede wszystkim wynika z przepisów prawa budowlanego. Każdy z nas powinien dbać w sposób odpowiedni o stan kanałów wentylacyjnych bo to dzięki nim do środka wpływa czyste powietrze, a z pomieszczeń wydostaje się nieprzyjemny zapach.

Jak funkcjonuje kanał wentylacyjny?

czyszczenie kanałów wentylacyjnychCo do zasady kanał wentylacyjne funkcjonuje na zasadzie ciągu kominowego. Każdy budynek posiada w dachu komin, z którego uchodzą różnego rodzaju produkty spalania różnych substancji. Z ciągiem kominowym konieczne jest połączenie kanałów wentylacyjnych. W ten sposób możliwe jest dodatkowe wentylowanie pomieszczenia. Wykonywanie przeglądu kanałów jest rzeczą niezwykle ważną. Na ogół wykonują go kominiarze. Sprawdzają oni przede wszystkim, czy dany kanał jest drożny. W przypadku niedrożności konieczne jest jego wyczyszczenie. W kanałach wentylacyjnych bardzo często gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wśród nich można wymienić między innymi kurz. Z tego też powodu ważne jest czyszczenie kanałów wentylacyjnych, pozwoli nam to uniknąć ich niedrożności. Jednocześnie tego rodzaju czynności są w stanie zapewnić nam odpowiedni poziom tlenu w poszczególnych pomieszczeniach. W przypadku gdy posiadamy piec gazowy bardzo ważne jest regularne kontrolowanie dopływu tlenu do pomieszczeń.

Najbardziej istotne jest jednak to, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec gazowy była odpowiednia wentylacja. Warto jest w związku z tym bardzo dokładnie zweryfikować ten fakt poprzez wizytę kominiarza. Będzie on w stanie określić nie tylko drożność kanałów wentylacyjnych, ale również inne aspekty dotyczące naszego bezpieczeństwa w domu oraz w poszczególnych pomieszczeniach.