W jaki sposób legalizuje się wagi?

Wagi, które służą nam do odmierzania wartości i rozliczeń możemy spotkać niemal wszędzie. W sklepie, hurtowni materiałów, żwirowni, zakładach produkcyjnych, wszędzie można znaleźć różne wariacje tych urządzeń. Są wagi samochodowe, sklepowe, laboratoryjne i wiele innych. Żadna jednak nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli nie będzie dobrze odmierzała wartości.

Kto zajmuje się legalizacją wag?

legalizacja wagTylko poprawnie skonfigurowana waga pokaże właściwe wartości. Nie jestto łatwe zadanie, gdyż wymaga dużej wiedzy i posiadania odpowiedniego wzorca, który będzie nam służył jako wartość porównawcza. Wzorce są dostępne poprzez specjalne instytucje zajmujące się miarami i wagami, które mogą je wypożyczać firmom chcącym wagi skonfigurować. Oczywiście cała legalizacja wag może być przeprowadzona tylko przez instytut upoważniony do jej przeprowadzenia, dlatego prędzej czy później waga do niego trafi. Samijednak takiej wagi nie ustawimy w ten sposób, żeby przeszła test porównawczy, dlatego ścieżka do legalizacji wagi zwykle przebiega poprzez specjalistyczne firmy.Wystarczy przekazać im wagę i zlecić proces konfiguracji wraz z legalizacją, w takim przypadku konfiguracja urządzenia następuje w firmie, która potem wysyła wagę w celu jej zalegalizowania do instytutu. Nieco inaczej odbywa się ten temat z wagami o większych gabarytach, gdzie legalizacja musi się odbyć poprzez uprawnionego do tego wykonawcę bezpośrednio na miejscu. Ciężko byłoby przewieźć wagę, która sama waży kilkaton w inne miejsce, a potem z powrotem i liczyć, że zachowa ona przez ten czas swoje parametry, tym bardziej, że w grę wchodzi demontaż.

Legalizowane wagi są konieczne w przypadku dokonywania rozliczeń finansowych. Żadna transakcja nie będzie wiarygodna, jeżeli jej rozliczenie będzie odbywało się poprzez nielegalizowaną wagę, nawet jeśli będzie ona pokazywała poprawną wartość.