You are currently viewing W jaki sposób spawać stal nierdzewną?

W jaki sposób spawać stal nierdzewną?

W konstrukcjach, w których jednym z najważniejszych czynników jest odporność na korozję, stosuje się stal nierdzewną. Stanowi ona często materiał podstawowy, ponieważ nie jest podatna na działanie warunków atmosferycznych. Znajduje zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym i naftowym. Zdarza się także, że coraz częściej stal nierdzewna jest wykorzystywana w budownictwie.

Metody spawania stali nierdzewnej

spawanie kwasówki w warszawieKorzystając ze spoin określonego rodzaju, zwraca się między innymi uwagę na odpowiednie dopasowanie do właściwości metalu bazowego. W niektórych przypadkach niezbędna jest kontrola zawartości ferrytów metalu poddawanym spawaniu. Zasadniczo stal nierdzewna jest znacznie droższa od tej zwykłej, więc odpowiednia metoda jej spawania jest bardzo istotna. Jeżeli rozważa się spawanie kwasówki w Warszawie lub innym mieście Polski, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj jej zastosowania. Pierwszą metodą jest spawanie łukowe elektrodą metalową w osłonie gazu, która jest najszybszą. Wiąże się jednak z dość wysokimi kosztami urządzenia odpowiedzialnego za dostarczanie drutu. Kosztowne są ponadto połączenia elektryczne i osłona gazowa. Drugim sposobem jest spawanie łukowe z rdzeniem topnikowym, korzysta się z niego przy spawaniu elementów przesuniętych. Ostatnią metodą spawanie jest łukowe za pomocą elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Tym sposobem otrzymuje się wysokiej jakości i czyste spoiny.

W przypadku konieczności spawania stali nierdzewnej, należy przygotować cztery podstawowe typy otulonych elektrod. Wyróżnia się spośród nich zasadowe, rutylowe, rutylowo-krzemianowe oraz grubootulone. Duże znaczenie przy tym wyborze ma pozycja spawania – podolna lub pozioma. Każda z nich ma swoje określone przeznaczenie.