Węgiel vs odnawialne źródła energii w Polsce.

W dobie badań nad globalnym ociepleniem coraz częściej dyskutuje się nad tym, czy dalej decydować się na palenie w swoim domu za pomocą pieca na węgiel.

Które źródło energii jest lepsze? Węgiel czy odnawialne źródła?

piecPiec grzewczy wolnostojący wydziela niestety bardzo dużo zanieczyszczeń. Pojawiają się jednak rozwiązania, dzięki którym piec grzewczy może być bardziej przyjazny dla środowiska. Zwykły węgiel, zwłaszcza ten polski, ma w sobie dużo siarki dlatego jego wpływ na atmosferę jest bardzo zły co widzieliśmy chociażby ostatnio w Krakowie. W tym celu pojawił się rodzaj węgla zwany ekogroszkiem. Gdy wypełnimy nim nasze drzwiczki piecowe oraz ruszta belkowe,to dzięki zastosowanym technologiom w produkcji tego rodzaju węgla, zanieczyszczenia uciekające do atmosfery powinny być znacznie niższe. Przewagą pieca na węgiel nad technologiami ekologicznymi jest przede wszystkim cena jaką ponosimy za ogrzewanie oraz wytwarzana ilość ciepła na którą sami mamy wpływ. Ekoloczne technologie są jeszcze bardzo drogie, a ich uzależnienie od warunków atmosferycznych sprawia, że zwłaszcza w naszym klimacie jestto rozwiązanie mało wydajne. Co zostaje na obronę technologiom proekologicznym? Przede wszystkim na takie urządzenia jak kolektory słoneczne, czy pompy powietrza powietrze woda możemy się ubiegać o dotację z Unii Europejskiej, która wspiera takie rozwiązania. Pomaga też wygodny ich montaż i brak dodatkowych surowców, któymi musimy je zasilać jak węgiel w przypadków pieców. Urządzenia te całą energię do produkcji ciepła pobierają z natury przez co nie musimy poświęcać pomieszczenia na jednostkę centralną wraz z surowcami.

Niestety mało sprzyjający klimat, gdzie ciepłych dni jest zdecydowanie mniej niż tych zimnych sprawia, że te urządzenia są praktycznie w Polsce bezużyteczne. Jedyne rozwiązanie dla nichto dodatkowe, alternatywne źródło energii stosowane np. latem i wiosną.