Wielofunkcyjny radiotelefon baofeng

 

Organizacja imprezy historycznej nie należała do łatwych, szczególnie imprezy o tak dużej skali jak nasza. Sama wielkość terenu, na którym miała się ona odbyć stwarzała problem komunikacji pomiędzy organizatorami. Na szczęście, mieliśmy już niejakie doświadczenie od kolegów organizujących podobne manewry, dlatego zaopatrzyliśmy się wcześniej w krótkofalówki.

Porządna krótkofalówka baofeng

baofeng uv 82By mieć jakikolwiek podgląd nato, co działo się na terenie rozległego obozowiska, każdy z organizatorów został wyposażony w porządną krótkofalówkę. Baofeng uv 82 był często używany przez kolegów na dużych imprezach airsoftowych i miał opinię urządzenia niezawodnego i wielofunkcyjnego, mogącego zostać dopasowanym do konkretnego zadania. Jedną z najważniejszych zalet było pozwolenie na nadawanie radiowe, dołączane do każdego urządzenia przez producenta, przez co nie musieliśmy się przejmować wymogami prawnymi. Krótkofalówki można było ustawić dowolnie, aczkolwiek my zdecydowaliśmy się na używanie dwóch kanałów, jednego dla organizatorów, drugiego dla pracowników ochrony imprezy. Nasze radia miały możliwość odbierania obu kanałów naraz i szybkiego przełączania pomiędzy nimi, więc komunikacja zarówno z ochroną jak i pozostałymi organizatorami była szybka i bezproblemowa, nawet jeśli znajdowali się oni na drugim końcu terenu. Co więcej, urządzenia te były fabrycznie wyposażone w filtr szumu drugoplanowego, co było szczególnie przydatną cechą na hałaśliwej imprezie z dużą ilością zwiedzających.

Takie wyposażenie było dla naszych potrzeb wręcz idealne, i niejednokrotnie przydało się podczas imprezy, w momentach gdy któryś z organizatorów był nagle potrzebny. Mogliśmy więc przesyłać sobie nawzajem informacje bez szukania drugiej osoby po rozległym obozowisku.