Wybieramy bezzapachową farbę do drewna

Wybieramy bezzapachową farbę do drewna

Popularnym oraz łatwym sposobem na odnawianie drewnianych elementów jest ich malowanie. Oferta różnorodnych rodzajów farb do malowania drewna jest na tyle obszerna, iż większość osób ma wątpliwości odnośnie tego, jaki rodzaj wybrać. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat dostępnych modeli.

Korzystamy z farb bezzapachowych

farba do drewna bezzapachowaNadmierna ilość nazw farb, producentów i rodzajów produktów powoduje, iż w sklepie budowlanym możemy czuć się nieco przytłoczeni. Nie wszystkie interesujące nas modele możemy znaleźć w marketach budowlanych, część znajdziemy jedynie w niewielkich sklepikach albo w sklepach internetowych. Dobrym wyborem jest farba do drewna bezzapachowa. Jedną z istotniejszych kwestii będzie efekt wykończenia – zarówno mat, półmat oraz połysk będą robiły odmienne wrażenie. Farby kredowe zawsze są matowe, akrylowe będą dostępne w półmacie albo w satynie, co daje efekt lekko połyskującej powierzchni. Kolejnym ważnym elementem będzie stopień krycia takiej farby, gdyż część z nich ma być transparentna i ma za zadanie zachowywać widoczne słoje. Trzecim istotnym aspektem farb do drewna będzie ich trwałość. Bardziej trwałe farby powstają na bazie rozpuszczalnika, jednak ich czas schnięcia jest dłuższy, a zapach uciążliwy. Współcześnie produkowane na bazie wody farby również są wyjątkowo trwałe oraz zaczynają wypierać tradycyjne farby rozpuszczalnikowe. Sprawdzają się one głównie z profesjonalnych stolarniach, gdzie nakładane są maszynowo. Czwartą ważną kwestią jest cena. Farby akrylowe są znacznie tańsze, a kredowe, mineralne oraz kazeinowe mogą kosztować nawet ponad sto złotych za litr. Warto porównywać pojemność także z wydajnością podawaną przez producenta.

Reasumując, jeżeli poszukujemy odpowiedniej farby do drewna, powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić własne oczekiwania. Możemy między innymi zdecydować się na zakup farb bezzapachowych, które są znacznie bardziej wygodne w przypadku hobbistycznego wykorzystania.