Wydajne piły do cięcia twardych materiałów

Najpopularniejszym materiałem w budownictwie, który jest używany już od bardzo dawna jest beton. Ma on wiele zalet, a do tego jest względnie tani. Dzięki odpowiedniemu formowaniu szalunków można przy pomocy betonu uzyskać wiele różnorodnych kształtów. Niekiedy jednak trzeba się do tego celu posłużyć innymi narzędziami, które służą do cięcia gotowego już betonu.

Piły do cięcia betonu

cięcie w betonieBeton po stwardnieniu tworzy jednolita i trwałą monolityczną bryłę. Nie da się już jej w prosty sposób obrabiać, jak mieszanki przed stwardnieniem, która jest praktycznie płynna. Po stwardnieniu, jeśli chcemy coś jeszcze w takim betonie zdziałaćto musimy go już obrobić w inny sposób. Samo cięcie w betonie jest dość trudne ze względu na jego twardość. Odpowiedni sprzęt, który służy do cięcia betonuto piły wyposażone w specjalne tarcze diamentowe. Najważniejszym elementem takiej piły jest właśnie odpowiednia tarcza. Sąto utwardzane na krawędziach tarcze, które tną beton. Sam proces generuje przy tym bardzo dużo ciepła, co niestety nie wpływa korzystnie na metal, z którego tarcza jest zbudowana. Na szczęście tarcze wyposażone są w specjalne szczeliny chłodzące, których zadaniem jest odprowadzanie tego ciepła na zewnątrz. Dzięki temu tarcza nie nagrzewa się do niebezpiecznych temperatur, które mogą ją zniszczyć. Zamiast tego tarcza chłodzi się poprzez sam szybki obrót i odpowiednie szczeliny chłodzące, w które taka tarcza jest wyposażona.

Cięcie w twardych materiałach jest niebezpieczne. Piła, która tnie taki materiał zawsze może się wysmyknąć z ręki, co jest dość niebezpieczne. Dlatego też profesjonalne piły wyposażone są w osłony, które chronią operatora sprzętu przed takimi sytuacjami. W razie utracenia kontroli piła uderzy operatora osłoną, a nie szybko obracającą się tarczą tnącą.