You are currently viewing Zadbaj o jakość wody w domu

Zadbaj o jakość wody w domu

Niezależnie od tego, skąd czerpiemy wodę, czy jest to własne ujęcie wodne, czy też w wodę zaopatrują nas miejscowe wodociągi, warto poddać ją analizie i w razie potrzeby dostosować sposób jej uzdatniania. Choć dotyczy to głównie użytkowników własnych studni, to coraz częściej zdarza się, że decydujemy się na samodzielne uzdatnianie wody wodociągowej.

Efektywny sposób na uzdatnianie wody

efektywne odżelazianie wodyNiegdyś uważało się, że woda ze studni jest najzdrowsza i zawsze czysta. Jakość wody z własnego ujęcia jest oczywiście zależna od głębokości studni. Jeśli czerpiemy wodę z głębokich pokładów, jest ona z pewnością dużo lepszej jakości, niż woda pobierana z małych głębokości, gdzie zanieczyszczeń jest dużo więcej. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach nawet najgłębsza studnia nie daje gwarancji na to, że woda jest zdatna do picia i bezpieczna dla naszego zdrowia. Z zupełnie innym problemem zmierzają się mieszkańcy miast, którzy w wodę zaopatrywani są przez miejscowe wodociągi. Z założenia taka woda jest bezpieczna dla naszego zdrowia, jednak niestety nie jest bezpieczna dla sprzętów pralniczych czy grzewczych. Woda o wysokiej zawartości wapnia i magnezu jest dla niektórych urządzeń zabójcza i prędzej czy później prowadzi do kosztownych awarii. Rozwiązaniem problemów z wodą jest stacja uzdatniania, która umożliwia nam efektywne odżelazianie wody, jej odmanganianie, oraz zmiękczanie, innymi słowy pomaga pozbyć się nadmiaru pierwiastków w niej rozpuszczonych. Taka stacja może dysponować jednym lub kilkoma złożami filtracyjnymi, w zależności od potrzeb (a dokładnie od jakości wody). W skład stacji wchodzi także sterownik, który steruje pracą urządzenia oraz kolumna z roztworem regeneracyjnym. Roztwór ten służy do regeneracji złoża filtracyjnego i powinien być regularnie uzupełniany. Samo złoże wymienia się rzadko, bo w zależności od rodzaju, raz na kilka lat.

Koniecznością przy planowaniu zakupu i montażu domowej stacji uzdatniania wody jest wybór miejsca, gdzie będziemy mieli swobodny dostęp do kolumny regeneracyjnej oraz bliskość odpływu kanalizacyjnego, którym odprowadzane będą popłuczyny.