Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Przekazywanie energii w maszynach i układach mechanicznych stanowi trudne dla inżynierów zagadnienie. Aby uzyskiwać jak najlepsze parametry działania urządzeń przy jednocześnie niewielkich stratach energii, wykorzystuje się siłowniki. Wśród najpopularniej stosowanych z pewnością znaleźć można te wykorzystujące w swojej pracy cieczy oraz siłowniki wykorzystujące sprężane powietrze.

Układy napędzane sprężonym powietrzem

siłowniki pneumatyczneW przeciwieństwie do układów hydraulicznych, których działanie opiera się na przekazywaniu cieczy, pneumatyczne wykorzystują powietrze. W związku z tym są one znacznie bardziej ekonomiczne w działaniu – powietrze jest bowiem czynnikiem roboczym, które można z łatwością pobrać z otoczenia. Aby siłowniki pneumatyczne działały poprawnie, konieczne jest dostarczanie do nich odpowiednio oczyszczonego czynnika roboczego. Mato ogromne znaczenie, ponieważ układy pneumatyczne muszą charakteryzować się dużą szczelnością. Jeśli z powietrzem do przekrojów dostaną się cząstki stałe może dojść do rozszczelnienia układu bądź innych, poważnych usterek. Wielkość siłowników zasilanych sprężonym powietrzem dobierana jest do wielkości urządzenia oraz wydajności, jaką chcemy uzyskać. Odpowiednie wykorzystanie sprężania pozwala jednak na uzyskanie bardzo dobrych parametrów sprzętu.

Siłowniki wykorzystujące w swoim działaniu sprężone powietrze, mogą być wykorzystywane w urządzeniach rolniczych, maszynach do przetwórstwa przemysłowego czy w pojazdach. Znajdziemy je także w automatycznych drzwiach i bramach wjazdowych. Ich atutem jestto, że bez obaw mogą być stosowane w maszynach przeznaczonych do obróbki żywności – nie ma bowiem zagrożenia tak jak w układach hydraulicznych, przedostania się oleistego czynnika roboczego do produkowanych wyrobów.