Zdrowe mleko dla wcześniaka

Dzieci urodzone przed ogólnie przyjętym terminem, czyli w okresie między dwudziestym drugim a trzydziestym siódmym tygodniem życia są traktowane jak wcześniaki. Przeważnie jakiś czas spędzają w szpitalu i są karmione nieco innym mlekiem niż pozostałe dzieci.

Kiedy wcześniak pije modyfikowane mleko?

mleko modyfikowane dla wcześniakówKażdego roku rodzi się kilka tysięcy wcześniaków, które spędzają od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni w szpitalu. W tym okresie są żywione przez specjalną sondę lub też butelką, w zależności od wieku i stanu zdrowia. Wcześniaki przeważnie nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu trawiennego, przez co nie mogą jeszcze pić mleka mamy. W tym okresie przejściowym najczęściej jest im podawane mleko modyfikowane dla wcześniaków, które można kupić w aptece. Jest ono sprzedawane w formie proszku w puszce, który rozpuszcza się w wodzie o temperaturze trzydziestu siedmiu stopni Celsjusza. Jego skład odbiega od tego jakie mają pozostałe rodzaje mlek, gdyż musi być dopasowane do potrzeb malucha, który jest mniej rozwinięty niż dzieci urodzone w terminie. Przede wszystkim mleko nie zawiera laktozy, a białka mają nieco inne wiązania, przez co są dobrze wchłaniane przez organizm wcześniaka. Przeważnie kiedy rozwój malucha zbliży się do jego rówieśników,to pediatra zaleca zmianę mleka na mleko mamy lub też modyfikowane jeżeli zajdzie taka potrzeba. Mleka dla wcześniaków nie są dostępne w drogeriach, a jedynie w aptekach i kosztują około pięćdziesiąt pięć złotych za puszkę czterystu gramową.

Z pewnością najlepszym pokarmem dla noworodka i niemowlaka jest mleko mamy, ale już nie każdy wcześniak może je pić. Wynikato z wielu czynników, na które nie mamy wpływu. Na szczęście odpowiednie mleko modyfikowane może je zastąpić wcześniakowi.